Davetiyeler

Toplantı davetiyesi, belli başlı büyük şirket veya kurumların büyük organizasyonlarında çalışanlarına ve ortakların toplamak amacıyla ilettiği davet biçimidir. Peki toplantı davetiyesi hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir? Toplantı davetiyesinin içeriği ne olmalıdır?


 Toplantı Davetiyesi Nasıl Olmalıdır?


Toplantı davetiyeleri kurumsallık nedeniyle diğer davetiye türlerinden farklı olup içerik açısından daha fazla dikkat gerektirir. Toplantı davetiyesi, dil ve üslup açısından diğer davetiye türlerine oranla daha resmi bir tavır takınmalıdır. Davet içeriği, davet edilen kişiye ne tür bir toplantıya davet edildiğini ilk bakışta iletebilir şekilde olmalıdır. Toplantı davetiyesi, tercih edilecek tasarım açısından da son derece önemlidir. Sade ve zarif tasarımların seçilmesine özen gösterilmelidir. Abartılı renklerin kullanıldığı, göz alıcı tasarımlardan kaçınılmalıdır. Doğru ve düzgün bir Türkçe kullanılmasına dikkat edilmeli ve yazı biçimi de gündeme uygun olarak seçilmelidir. Davetiyeler, o toplantı için özel hazırlanmış kart ve zarflara basılmış olarak iletilir. Toplantı davetiyesinin tasarımı ve yazısının önemi kadar seçilecek kart veya kağıdın türü, kalınlığı da verilen davetin kalitesi açısından son derece önemlidir.


Toplantı Davetiyesinin İçeriği


Toplantı davetiyesi, resmi bir davet olması açısından uzun sözler, konudan bağımsız iyi dilekler barındırmaması önemlidir. İçeriğin son derece sade ve anlaşılır olmasına dikkat edilmelidir. Davetiye, toplantının yapılacağı yeri(adresi) ve zamanı net ve doğru şekilde iletebiliyor olmalıdır. Toplantıyı yapan kurum, şirket veya kişinin adı mutlaka belirtilmelidir. Toplantının gündemi, konusu direkt anlaşılıyor olmalı hatta gündem başlık altında bile verilebilir. Toplantıya katılım kesin ve önemliyse davetiyeye “LCV” (Lütfen Cevap Veriniz) notuyla beraber telefon numarası veya mail adresi eklenmelidir. Davetiyeyi alan kişi bu notu gördüğü takdirde geri dönüş sağlayarak toplantıya katılım sağlayıp sağlamayacağını bildirmelidir.